Ayrı ayrı membran elemanları, paketleme talimatlarına (katlama planı, markalama özellikleri, ambalajlama türü, planlanan taşıma şekli) uygun şekilde, taşıma sırasında herhangi bir hasarın önleneceği ve sahadaki ayrı öğelerin tanımlanmasının mümkün olduğu şekilde paketlenmektedir.
Taşıma sırasında sürtünme nedeniyle oluşabilecek herhangi bir hasarı önlemek için, her bir membran elemanının koruyucu bir kaplamaya sarılması sağlanır.
Ambalaj, hasarsız yükleme ve boşaltma sağlayacak şekilde seçilir. PTFE kaplı cam elyaf malzemesini paketlerken, hasarı katlama duyarlılığına bağlı olarak her türlü önlem alınmaktadır. Uygun paketleme malzemeleri çeşitli köpüklü malzemeler, ceketli PVC borular, kullanılır. Çapraz kıvrımlardan kaçınılır. Katlanmış ve paketlenmiş ürünler, üzerinde yürümemeli ya da yük altında bırakılmamalıdır. Başka bileşenlerin üzerine koyarak herhangi bir aşamada zarar görmesi engellenir. Kamyon veya konteyner nakliyesi için ara katların kullanılması gibi ayrı önlemler alınması gerekebilir.

Montaj fazı boyunca, asma germe sistem başlangıçta, membran gerilmiş pozisyona ulaşana kadar gevşek kalan kenar halatları yerine esasen membrandan akma eğilimindedir. Böylece, kumaşın ağırlığı yalnızca köşeye bağlantısı ile taşınır.
Köşelerin kendileri kurulum prosedürü sırasında dikkate alınacak belirli bir kütleye sahiptir. Köşeyi yerinde tutmak ve düzgün bir şekilde son açısına yönlendirmek için geçici destek gerekebilir.
Membranın kaldırılmasını, gerilmesini ve ön gerilmesini sağlamak için montaj cihazları, kaldıraçlar ve vinçler gerekir.