MVK WORK SQUARE Pendik İSTANBUL
+90 532 5748483
info@teksteel.com.tr

TEKNİK

Asma Germe Sistemler

Yaratıcı Tasarım

Asma germe sistemleri bu kural ve düzenlemelere göre tasarlıyoruz.

Güvenlik

Ekonomi

Kullanım

Estetik

Her proje bilgisayar destekli yapısal analiz ile başlar.

Sonra yapısal malzeme ve ürünleri seçiyoruz. Hali hazırda kumaş yapılarında kullanılan malzemeler, polimerik bir kaplama içine alınmış bir dokuma tekstilden oluşur. Tüm malzemelerin özelliklerinde değişikliklere yol açan farklı dokuma yapıları, dokuma teknikleri ve kaplamaları vardır. Bu değişikliklerin tasarım sürecinde anlaşılması ve dikkate alınması gerekir.

Bir mühendislik bakış açısına göre, kumaş yapıları, yüzey şekilleri ve içsel büyük sapma davranışları nedeniyle empoze edilen yükleri destekleyebilen ince zarlardır. Sertliklerini artırmak için mütevazı bir şekilde baskı altındadırlar.

Üretim

Yapısal tasarım ve uygulama kuralları ile üretime devam ediyoruz.

Kumaş kesimleri, maksimum hassasiyet ve standartlardaki yüklere göre (kar yükü, rüzgar yükü vb.) dayanım sağlamak için bilgisayar tarafından belirlenir.

Doğru imalat boyutları, kumaş yapılarının başarılı bir şekilde inşası için önemlidir. Bu, membran kesme modellerinin yapının “ön gerilim” modelinden çıkarılmasını gerektirir. Kumaş panelleri arasındaki dikiş hatları malzeme kullanımında verimlilik için jeodezik çizgiler ile tanımlanmaktadır. Desenler,hatlar “gerilme kuvvetlerine göre dengelenmiş” olmalıdır; bu, ön gerilim vermek için gerekli uzamaların gelişimine izin vermek için hem çözgü hem atkı yönlerinde bilgisayar tarafından belirlenen yüzde değerleriyle küçültülmüştür. Çalışmada kullanılacak kumaşın özellikleri, üretim için önemlidir.

Kumaşla ilgili maddelere ek olarak, gerdirme kompanzasyonlarını ve ayar detaylarını dikkate alarak kabloların doğru bir şekilde boyutlandırılması için programlar da kullanılmaktadır. Membran plakalar ve destek direkleri ve çerçeveler dahil olmak üzere metal yapı malzemeleri için bilgisayar destekli üretim çizimleri hazırlanır ve bunlarda nihai form geometrisi ve açıları dikkate alınır.

Montaj

Ayrı ayrı membran elemanları, paketleme talimatlarına (katlama planı, markalama özellikleri, ambalajlama türü, planlanan taşıma şekli) uygun şekilde, taşıma sırasında herhangi bir hasarın önleneceği ve sahadaki ayrı öğelerin tanımlanmasının mümkün olduğu şekilde paketlenmektedir.
Taşıma sırasında sürtünme nedeniyle oluşabilecek herhangi bir hasarı önlemek için, her bir membran elemanının koruyucu bir kaplamaya sarılması sağlanır.
Ambalaj, hasarsız yükleme ve boşaltma sağlayacak şekilde seçilir. PTFE kaplı cam elyaf malzemesini paketlerken, hasarı katlama duyarlılığına bağlı olarak her türlü önlem alınmaktadır. Uygun paketleme malzemeleri çeşitli köpüklü malzemeler, ceketli PVC borular, kullanılır. Çapraz kıvrımlardan kaçınılır. Katlanmış ve paketlenmiş ürünler, üzerinde yürümemeli ya da yük altında bırakılmamalıdır. Başka bileşenlerin üzerine koyarak herhangi bir aşamada zarar görmesi engellenir. Kamyon veya konteyner nakliyesi için ara katların kullanılması gibi ayrı önlemler alınması gerekebilir.

Montaj fazı boyunca, asma germe sistem başlangıçta, membran gerilmiş pozisyona ulaşana kadar gevşek kalan kenar halatları yerine esasen membrandan akma eğilimindedir. Böylece, kumaşın ağırlığı yalnızca köşeye bağlantısı ile taşınır.
Köşelerin kendileri kurulum prosedürü sırasında dikkate alınacak belirli bir kütleye sahiptir. Köşeyi yerinde tutmak ve düzgün bir şekilde son açısına yönlendirmek için geçici destek gerekebilir.
Membranın kaldırılmasını, gerilmesini ve ön gerilmesini sağlamak için montaj cihazları, kaldıraçlar ve vinçler gerekir.